Sheeple simulator (symulator zachowań stadnych)

Na planszy rozmieszczone są losowo osobniki stada (łącznie 20). Każdy jest zwrócony w przypadkowym kierunku.

Czerwony osobnik to przywódca. Przywódca zawsze kroczy własną drogą, nie oglądając się na innych. W tym przypadku chodzi w kółko, bo taki ruch było łatwo zaprogramować ;-J

Niebieskie osobniki to "owce". Owca nie ma własnego zdania i nie wie czego chce. Dlatego wybiera sobie losowo dowolną inną owcę i łazi za nią jak cielę, zwracając się przodem w jej kierunku.

Jak widać, pomimo losowego rozmieszczenia i orientacji osobników, oraz losowo dobranych preferencji owiec co do tego, za kim chcą podążać, już po krótkiej chwili sytuacja się stabilizuje.

Bardzo często zdarza się, że wszystkie owce ustawiają się gęsiego za przywódcą. Tak dzieje się w przypadku, gdy sieć powiązań między owcami zawiera gdzieś przywódcę (choć jedna z owiec go śledzi). Wtedy pociągnie on za sobą całą sieć.

Oprócz tego pojawiają się też "kółka wzajemnej adoracji" wśród owiec. Tak dzieje się wtedy, gdy sieć powiązań między owcami nie zawiera żadnego przywódcy, a jedynie inne owce. W takiej sieci ostatecznie tworzy się choć jeden cykl powiązań, sprawiając, że owce podążają jedna za drugą w kółko, a inne podążają za tym kółeczkiem.